Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mořské pany- mýtus či skutečnost?

16. 5. 2008

Mořské pany- mýtus či skutečnost?

Námořníci na celém světě si vždy vyprávěli neuvěřitelné historky o tom, co na svých cestách viděli. Byly to mořské panny či vodní příšery, které je lákaly do určitých míst i je napadaly. Časem se na tyto podivné historky zapomnělo ale je dost pravděpodobné že lodníci a námořníci nelhali.

Bojovníci
Historka vypráví, že se v roce 1547 vydala španělská galeona na cestu z Peru do Španělska. Cestou byla napadena anglickými piráty a mezi plavidly se rozpoutal krutý boj na život a smrt. Najednou se stalo něco neuvěřitelného - z hloubi moře se vynořilo několik desítek mořských rytířů ozbrojených šupinatými pancíři a s hlavami pokrytými špičatými přilbami. Když jedna z lodí vypálila salvu ze svých děl, tak se válečníci ponořili a zanedlouho se útočící lodě rozlomily a za podivných okolností klesly ke dnu.


Mořské panny
V současné době se vědci shodují na tom, že mořská panna je vlastně kapustňák, neboli býložravý mořský savec s předními končetinami změněnými v ploutve a s vodorovnou ocasní ploutví. Některé zjevení mořských panen by se tím daly vysvětlit ale zase ne úplně všechny.
Učitel ve Skotsku uviděl v roce 1809 na pobřeží sedět ženu s bujným poprsím. která měla od pasu dolů rybí ocas.
Také tvor který byl vyloven v pol.20 stol. u Shetlandských ostrovů nebyl zrovna kapustňák. Vypadal spíš jako chlupatá ženská s rybím ocasem a vydával pronikavý křik. Proto jej hodili raději zpět do moře.
Další případ byl ohlášen v roce 1830 z Hebrid. Blízko u břehu si hrála malá holčička kterou náhodně strefili kamenem do hlavy. Moře již vyplavilo jen mrtvolku asi čtyřleté dívenky s rybím ocasem.

Ale historky o mořských pannách nejsou jen z hluboké historie. V roce 1977 vyplavila bouře neznámou bytost do kanálové stoky v Pretorii v Jihoafrické republice. Svědkové ji popsali jako bílou ženu s krásnými ňadry a šupinatým ocasem. Nakonec jí lidé pomohli vrátit se zpět do oceánu. O rok později byla další krásná podivná dívka viděna na Filipínách a v roce 1981 v Austrálii a v roce 1986 na pobřeží Španělska.

Kdo však tito tvorové jsou?
Věrohodně vysvětlit existenci mořských bytostí se nepodařilo dodnes. Zvířata to zřejmě nejsou. Tvorové z hlubin oceánů jsou svou inteligencí srovnatelní s lidmi. Podle některých badatelů by mohlo jít o druh Homo sapiens, který se oddělil od suchozemské formy a vrátil se zpět do vody. Mají proto plíce i žábry a mohou žít pod vodou i na souši.
To potvrzuje i případ který se stal v 16. století v Holandsku. Rybáři ulovená dívka se zamilovala do jednoho z nich a zůstala na povrchu. Trochu se naučila mluvit a živila se splétáním sítí.
Ale legendy nám nabízejí i opačné vysvětlení. Jedná se o lidi, kteří zmizeli v moři aby se po nějaké době znovu vynořili s rybím ocasem na svém těle.
V roce 1841 se při bouři v Indickém oceánu utopil námořník z lodi Great King. O dva roky později byl na tom samém místě spatřen svými druhy živý ve vodě opět. To už měl ale šupinatý ocas a vyprávěl, že teď je konečně šťastný ale více ze svého tajemství prozradit nechtěl nebo nemohl.


Je vidět, že právě moře a oceány jsou ještě jedny z nejméně prozkoumaných částí planety a my se jen můžeme domnívat co před námi ukrývají za tajemství.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

morske panni

(kaja, 30. 10. 2015 15:29)

ahoj sem sestrenice kacky jak mapsalaj natak chceme bit morskymi panami napiste na ki navot jak se stat morskou panou dekuji.

morske panni

(kacka, 30. 10. 2015 15:26)

ahoj menuju se Kacka a sem tady smensi sestrenici furt skousime byt morske pany ale nejdeto porat te mi naky navr jak se stat morskou panou dekuji

drfers

(trztnh, 15. 9. 2008 16:44)

ffzftzzhuzierhwertwertzasdfghjsdfghjssdfghjksdshzfáozgáztgíofugártýwo
žýtžýřt


frr

Re: drfers

(uiz, 16. 10. 2011 14:56)

uruýiuýžuhuzýu

emma

(veverka terka, 3. 8. 2010 10:38)

já si myslím že mořské panny existují.protože jsem mořská panna.je to dodnes moje tajemství.stala jsem se mořskou kdy jsem se málem utopila v moři když jsme byli na dovolené.byla malá vlna ale mě podsekla nohy spadla jsem do vody.mama táta ani sestra mě neviděli.když jsem se probrala tak jsem byla na břehu.potom jsem šla zase do vody a po dvaceti vteřinách jsem měla rybí ocas. hned jsem plavala pod vodu aby mě nikdo neviděl. pod mořem to bylo krásné a mořská panna jsem pořád.věřte mi jeto pravda.

Re: emma

(Sára Vingová, 23. 11. 2010 22:25)

ema chcela bi som sa ta spitat ze kde stev tedi boli .... ci v taliansku chorvacku atd. a ci bol v tedi spln alebo nie .... ja bi som chcela bit tiez morkou pannou

Re: emma

(anonym, 22. 1. 2011 12:26)

tak to ti asi preskocilo,ze?a kdyz mas teda ten ocas tak jakou ma barvu?veverko terko asi ti hrabe jak te prirdle morske pane,vid?JAAAAAA TIIIIII TOOOO VUUUUUBEC AALE VVVUUUUUUBEC NEVERIM!!!!!!!

Re: emma

(DANNY, 14. 7. 2011 12:21)

TAK JSEM DEJ FOTKU A UVIDIME JESTLI JSI MORSKÁ PANA NEBO NE

Mp

(Vejííík, 25. 4. 2011 16:57)

AHojky, Já jsem mořská panna už od malička , mám schopnosti jako Cleo , Rikky , Bella , Emma :)* .. Když se doknu vody Tak se za 10-15 Minut proměním v Mořskou pannu .. Já vím že my tu nikdo nevěří ale je to pravda ..!!..!!..!!

morske pany

(miluska, 19. 3. 2011 12:02)

no toje uzasne jak ste na tak krasnou vec prisly dekuji ze ste mne pozbudily ja to tiz pisu do skolnich novin o morskych pannach vel miva dekuji miluse pacanova

to je pravda

(tina, 4. 10. 2008 11:59)

Já sama věřím na mořské Pany.A chtěla bych mí takovou schopnost jako Cleo Riki a Ema.

Re: to je pravda

(MAJA, 2. 2. 2011 18:28)

MILUJU MOŘSKÉ PAMMY A JESTLI NEKDO VI JAK SE JIMI STÁT TAK HNED MI NAPISTE.

PRIPRDLA MORSKA PANA

(kika a spol., 23. 12. 2010 12:48)

AHOJ CHTELA BYCH VAM RICT O JEDNE MORSKE PANE JMENEM AQUA MARINA,POVAZUJE SE ZA MORSKOU PANU,ALE DOOPRAVDY JE TO TAKOVA VELKAAAAAAAAAA MOOOOC VELKA KRAVA.ALE NE TAK DOSLOVA.(NENI TO ZVIRE) TAK NA NI NEVERTE.ALE NIKOMU TO NERIKEJTE NEBO JI NAKOUSKUJI VEDCI A DAJI JI POD MIKROSKOP(JAK VZDY RIKAVA!!!!!!!!!!!) CHODI DO 6 TRIDY PRITOM BY MELA CHODIT DO BLAZINCE:-)

Re: PRIPRDLA MORSKA PANA

(kika, 28. 1. 2011 13:41)

TAK TO MUSELA BYT ALE DOOPRAVDY VELKA KRAVA S OCASEM.

mořské panny

(michalka, 12. 2. 2010 19:44)

mořské panny jou největší píčiny na světě
nechápu co v nich vidíte

Re: mořské panny

(KIKA, 22. 1. 2011 12:35)

TAK PROC JSI SLA NA TUTO STRANKU MICHALKO?NO?

morske panny

(diana kalashova , 18. 6. 2010 20:55)

ja si mislim ze morske panny egzistujou.

Re: morske panny

(*******, 22. 1. 2011 12:33)

A MAS DUKAZ?

nevim

(Sára, 28. 2. 2010 17:40)

Ja nevim jestli mořské pany existují.Ale emma je nejnejnejnejlepší.

Re: nevim

(anonym, 22. 1. 2011 12:32)

PRESNE!!!!EMMA JE NEJ!!!JAK ONA ODEJDE A PRIJEDE BELLA NENI SE NA CO DIVAT 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>